Sezen Aksu Muhteşem Sesiyle “Baba Evi”

yonetim 24 Ocak 2017 Yorum yapılmamış

Sezen Aksu – Baba Evi

Fatma Sezen Yıldırım, Türkiye’de çıkış yaptığı yıllardan beri ikon haline gelen, hepimizin sahne adıyla yakından tanıdığımız Sezen Aksu. 1978’de çıkardığı “serçe” albümünün, albümün çıkış şarkısı ve aynı zamanda ismini aldığı “serçe” şarkısından dolayı medyada “minik serçe” olarak ünlenen şarkıcı, Selanik göçmeni bir anne ile Rizeli bir babadan 13 Temmuz 1954 yılında, Denizli’nin Saraköy ilçesinde dünyaya geldi. 1957’de ailesinin İzmir’e taşınmasıyla beraber eğitimini burada tamamlamıştır. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesini kazanmış fakat ikinci yılındayken okulu bırakmıştır. 1974 yılında ilk plağını çıkarabilmek için İstanbul’a gelmiş ve 1975’te ilk 45liği olan Haydi Şansım’ı Sezen Seley ismiyle çıkarmıştır. Aksu’nun sırasıyla, serçe, Firuze, Sen Ağlama, Sezen Aksu Söylüyor, Gülümse, Deli Kızın Türküsü, Düş Bahçeleri dâhil olmak üzere onlarca albümü vardır. Bu albümler içerisinde “Gülümse” Türkiye için, tüm zamanların en çok satan albümü olmuştur. Türk Pop müziğine yön veren Sezen Aksu’nun şarkıcı kimliği yanı sıra yaptığı besteler sayesinde söz yazarlığı da ön plana çıkmış olmakla beraber birçok vokalistinin elinden tutarak müzik piyasasında sarsılmaz yerlere gelmelerini sağlamıştır. Örnek olarak, Levent Yüksel, Sertap Erener, Tarkan, Yıldız Tilbe bunlardan bir kaçıdır.

Sezen Aksu’nun şu sıralar albümü de olan oğlu Mithat Can Özer, eski futbolcu Sinan Özer’le olan 3 yıllık evliliğinden olmadır. Türk popunun unutulmaz şarkılarından olan “İkinci Bahar”ı, Sezen Aksu’nun oğluna yazdığı bilinmekte. Ancak Sezen Aksu’nun bilinen en büyük aşkının, Onno Tunç olduğu aşikârdır. Bu birliktelik, türk pop müziğine birçok ikonik, kült şarkılar kazandırmıştır. Özellikle Aysel Gürel, Onno Tunç ve Sezen Aksu üçlüsünün elinden çıkan duygu yüklü ve yaşanmışlık kokan şarkılar, dönemlerinin şarkıları olmaktan çoktan çıkmış ve nesillere aktarılacak değerdeki şarkılara dönüşmüşlerdir.

7 yıl gibi uzun bir ara verdikten sonra piyasaya sürdüğü albümü “Biraz Pop, biraz Sezen” ile Sezen Aksu, sevenleri ile buluşmuş oldu. Basın açıklamasında Sezen Aksu, şarkılarının sadece pop müzik kültürüne ait olmadığını ve hepsinin yaşanmışlıklar sonucu ortaya çıktığını, bu yüzden dolayı albüme böyle bir isim uygun gördüğünü açıkladı. Bu albümünde yer alan “Baba Evi” şarkısının da çok hüzünlü bir hikâyesi bulunmakta. Sanatçı bu şarkıyı geçen sene aramızdan ayrılan annesinin tedavisinin devam ettiği zamanlarda, İzmir’de bulunan babasının evindeyken o duygu ve düşüncelerle yazmış. Albüm 18 Ocak 2017’de sevenleriyle buluştu.

Facebook Yorumları

Whatsapp'da Paylaş

Bir Cevap Yazın

Mart 2018
P S Ç P C C P
« Şub    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031