Müslüm Gürses Dargınım

yonetim 22 Kasım 2017 Yorum yapılmamış

Müslüm Babayla Şarkı Dinlemenin Keyfi

 

Yakın zamanda kaybettiğimiz çok değerli sanatçımız Müslüm Gürses hala güzel şarkıları ile aramızda yaşıyor. Sanatın ve sanatçının ölümsüzlüğü de verdiği eserlerden meydana geliyor. Sanat yapıtları asla zamana yenik düşmüyor ve bu parçaları seslendiren kişiler hayatta olmasalar ve aramızdan ayrılsalar bile hala bizimle olmayı sürdürüyorlar. Bazı şarkıcılar, sanatçılar vardır ki hepimizin hayatında çok önemli yere sahiptirler. Çoğumuz onların şarkıları ile çocukluğumuzu hatta ilke gençlik yıllarımızı geçiririz. Onlarla büyüdüğümüz sanatçılardan biri de hiç kuşku yok ki Müslüm Gürses’tir. Tüm ülkenin sevdiği bu önemli sanatçının eserleri yıllardır dilden dile dolaşmayı sürdürmektedir. Hemen her şarkısını ezbere bildiğimiz sanatçının eserleri bugün hala aynı tatta dinlenmeye devam ediyor. Müslüm Gürses Dargınım şarkısı da ölmeden önce yaptığı albümlerden birinin en sevilen parçalarındandır. Farklı yorumu ile şarkıyı herkese bir kez daha sevdiren usta bugün aramızda olmasa bile eserleri ile yaşamaya devam ediyor.

Şarkılara ve Sanatçılara Saygı Duymalıyız

Her şarkıcıya, her sanatçıya saygı duymak gerekir çünkü onlar eserlerini yaparken büyük emek harcamaktadırlar. Bu emeğe gösterdiğimiz saygıyı en iyi albümlerini alarak ve eserlerini dinleyerek ortaya koyabiliriz. Müslüm Gürses Dargınım şarkısı da sanatçıya saygımızı bir kez daha artıracak çok özel bir eserdir. Yüreklere seslenen bir şarkı olmasının yanı sıra hemen herkesin gönlünde ayrı bir yere sahip olmasıyla da özeldir. Kim bilir kaç kişi dargınlığını, kırgınlığını veya ayrılıklar sonrası üzüntüsünü bu şarkıyla ortaya koymuştur. Hepimizin hayatında iyi kötü çok fazla anı olduğu gibi, şarkılar bu anıları ortaya koymayı başarırlar. Yani bir şarkı dinlerken aslında kendimizi dinleriz. Kendi hikayemizi, kendi anılarımızı ve özlemlerimizi çoğu zaman dinlediğimiz şarkıyla ortaya koyarız. Müslüm Gürses de şarkıları ile bizi bize en iyi anlatan sanatçıların başında gelmektedir.

Şarkılar Bizi Anlatır

Şarkılar bizi anlatır çünkü her şarkı insan duygularına hitap eder. Şarkıları besteleyenler, söyleyenler ve elbette şarkıların sözlerini yazanlar insani duygularla hareket ettikleri için hepimizin anılarında yer edinirler. Tanımadığımız birinin bizim duygularımıza hitap etmesi de ancak sanatla mümkün olabilir. Müzik de sanatlar içinde insana en yakın olan ve evrensel boyutu ile herkesi birleştiren yegane unsurlardan biri olarak karşımıza çıkar. Büyük usta Müslüm Gürses Dargınım şarkısıyla hala dillerdeyse bu onun büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Günümüzde pek çok genç sanatçıyı derinden etkileyen ve şarkıcı olmalarına, eser bestelemelerine neden olan ustanın şarkıları hala hepimizin gönlünde çok önemli bir yer tutmaktadır. Türk müziğine yıllardır çok büyük katkılarda bulunan sanatçının sayısız eseri vardır. Tüm şarkıları genç veya yaşlı herkesin diline pelesenk olmuştur ezbere bilinen şarkıların yaratıcısı ve yorumcusu olan büyük sanatçı Müslüm Gürses’i bir kez daha rahmetle anmak isteriz. Siz de şarkıcının eserlerini dinleyerek ona olan sevginizi gösterebilirsiniz.

 

 

 

Facebook Yorumları

Whatsapp'da Paylaş
Mart 2018
P S Ç P C C P
« Şub    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031