Kıraç Kerkük Zindanı

yonetim 18 Kasım 2017 Yorum yapılmamış

Hayatın İçinde Olan Şarkılar

 

Bazen hayat hikayeleri insanı duygulandırır. İnsanların benzersiz hikayeleri olsa da pek çok yaşanmışlık ortak izler barındırır. İnsani duygular evrensel olduğundan birinin çektiği acı veya üzüntü, bir başkasını da derinden etkileyebilir. Hayatın olumlu ya da olumsuz yönleri çoğu zaman hepimizi esir eder. Bazen de kurtulamadığımız durumlar meydana gelir. Talihsizlikler veya kaderin cilvesi yakamızı bırakmasa da hayata daima tutunmak, güçlü durmak gerekir. İşte şarkılar da insanın yaşadıklarına ayna tutan en önemli unsurlardır. Yani bir şarkı sadece bir müzik parçası değildir. Aynı zamanda yaşanmışlıkların en önemli şahididir. Bir şarkı bir hayattır. Her şarkı bir insanı anlatır ama şarkının yaşattığı duygu pek çok kişiyi aynı anda duygulandırabilir. Kıraç Kerkük Zindanı şarkısında da bu duyguları ortaya çıkarmayı başarmıştır. Türk müziğinin en güçlü be özel seslerinden biri olan Kıraç her şarkısında bizlere yakın olmayı başarmayı sürdürmektedir. Güzel şarkıların, insanı derinden etkileyen parçaların yaratıcısı olan şarkıcıya yakın olanlar ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaklardır.

Anılarla Dolu Şarkılar

Şarkılarda tarihi olayları görmek de mümkündür. İlle de her şarkı aşk acısı, aşk mutluluğu veya neşe kaynağı olmak zorunda değildir. Her şarkı insana coşku vermez. Kimi şarkılar aşk değil de, başka duygularla yazılmıştır. Kimi vatan hasreti ile beste yapar ve sılada yaşayan, ülkesine, ailesine ve sevdiklerine hasret kalan insanları ele geçirir. Kimi ise yaşadığı bir ayrılığı dile getirerek insanlara yaklaşır. Bazen yalnızlık duygusunun şarkıya egemen olduğu görülürken, kimi zaman tarihi olayların en güzel eserlere konu olduğu da unutulmamalıdır. Kıraç Kerkük Zindanı da böyle bir şarkıdır. Tamamen yaşanmış olaylardan esinlenen şarkıda, acılara, kedere ve insani duygulara bambaşka bir yerden yaklaşan Kıraç yine devleşmektedir. Sanatçının canlı performansları da, şarkıları da ayrı lezzetlidir.

Yaralara Dokunan Şarkılar

Şarkılardan bahsederken elbette yaşanmışlıkları bir kenara koymak neredeyse imkansızdır. Herkes için ortak olan bazı duygular şarkıların dilinden notaya döküldüğünde milyonlarca insanı etkiler hale gelmektedir. Kıraç Kerkük Zindanı şarkısında olduğu gibi insanlar ortak acılarını şarkılarla paylaşırlar. Bazen de hiç tanımadığımız kişilerin yaşadığı acıları, hasreti veya duyguları bir şarkıyla biz de öğrenir ve onlarla bu hisleri bilmeden de olsa paylaşırız. Şarkıların çoğu büyük duygular ve yaşanmışlıklardan izler taşıyarak bize ulaşır. Belki de bu yüzden hepimiz en acı dolu anlarımızda bile şarkı dinlemeyi severiz. Hüznümüzde olduğu kadar düğünlerimizde, en mutlu günlerimizde, başarılarımızda veya hayallerimizde de şarkıların ortak olduğunu görebiliriz. Hayatın her anında müziğin etkisini görmek mümkün olduğu gibi, bunun için kendimize bakmamız bile yeterlidir. Usta şarkıcıların güzel eseleri ile günlerimizi şenlendirebilir veya anılara doğru harika bir yolculuk başlatabiliriz. Siz de sevdiğiniz şarkıcıların eserleriyle hayatınızı eskisinden de güzel hale getirip, duygularınızla baş başa kalacağınız iyi zamanlar yaşayabilirsiniz.

 

 

 

Facebook Yorumları

Whatsapp'da Paylaş
Mart 2018
P S Ç P C C P
« Şub    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031