Eminem – Brainless

yonetim 12 Şubat 2017 Yorum yapılmamış

Eminem Brainless

Dünyaca ünlü rap müzik sanatçısı Eminem’in asıl adıyla çıkardığı 5 Kasım 2013 tarihli albüm Marshall Matters Lp2 nin içinde yer alan şarkısıdır. Rap müzik tarihinin en aykırı ve mesaj dolu şarkılarının sahibi olan Eminem’in bu parçasında hangi ruh hali içinde olduğunu anlamamız için çocukluk günlerine ve aile yaşantısına bakmamız gerekir.

Neden Brainless(Beyinsiz)

Şarkıcı 17 Ekim 1972 tarihinde Missouri eyaletinde Dünya’ya gelmesinin ardından hayata gözlerini hayal kırıklığı ile açtı diyebiliriz. Küçük yaşta babası evi terk etti. Ve belki de ondan sürekli ‘işe yaramaz adamın teki’ diye bahseden öz annesiyle mahkemelik olacak kadar çalkantılı hayatının ilk işaretlerini bu günlerde almaya başladı. Berbat bir okul dönemi, aynı kadınla yapılan ve ikisinin de boşanmayla sonuçlandığı iki evlilik ve daha bir sürü problem. Annesi bile ‘ bir beynin olsaydı çok tehlikeli bir insan olurdun’ diyerek çocuğunu övüyor muydu, yeriyor muydu bilmiyoruz.

Rap müziğin bu beyaz ezilmiş çocuğunun kendi biyografisinde bahsettiği gibi oldukça kötü bir çocukluk ve gençlik döneminden sonra belki de içinde biriktirdiği zehir ancak müzikle atabiliyordu. Kendi ifadesiyle söyledikleri kimisi için kusulan kin, bazen ruh için besin ya da kimileri için sadece iyi müzikti.

Eminem brainless parçasını işte böyle bir ruh hali içinde ve annesinin ona yaptığı beyinsiz yakıştırmasına isyan bayrağı çekercesine yaptı. Belki albümün en güzel parçası değil ama şöhret, para, alkol, uyuşturucu ve birçok hayal kırıklığı ile harmanlanmış bir hayata dikkat çekebilmek için fazlasıyla dikkat çekici söz barındırıyor. Artık klasik haline gelen eşcinsellere atıflar ve sanatçı tarafından ‘beyinsiz olmadığına dair’ pek çok emarenin sıralandığı parçada Eminem annesinin bol bol kulağını çınlatıyor diyebiliriz.

Facebook Yorumları

Whatsapp'da Paylaş
Etiketler:
Mart 2018
P S Ç P C C P
« Şub    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031